Pages Navigation Menu

Blog o wielotematyczny

Instalacja elektryczna – wymienić czy remontować?

Właściwie wykonana i poprawnie działająca instalacja elektryczna wpływa na poziom bezpieczeństwo jej użytkowania przez domowników, oddala zagrożenie pożarem oraz zwyczajnie przedłuża trwałość naszych urządzeń. Co jeśli przez ostatnie lata nie zwracaliśmy uwagi na jej rozbudowę oraz modernizację? Otóż nadmierne przeciążenie starej instalacji może stać się przyczyną awarii, która wymagać będzie generalnego remontu i całkowitej wymiany instalacji. Unikniemy tego rodzaju problemów, jeśli odpowiednio wcześniej zatrudnimy fachowca, który dostosuje instalację do naszych potrzeb i aktualnych wymogów budowlanych.

Sprawna instalacja elektryczna uwzględnia nie tylko obecne potrzeby względem liczby obsługiwanych urządzeń, ale również rezerwuje miejsce dla tych, które będą dojdą w przyszłości. Chcąc upewnić się, czy nasza instalacja jest sprawna, wystarczy rzut oka na ścienne gniazda sieciowe. Jeśli obsługują one więcej niż jedno urządzenie, a codziennym widokiem jest las przedłużaczy, to znak, że potrzebna jest modernizacja instalacji, ponieważ łatwo ją przeciążyć. W starych budynkach nie uwzględniano tak dużej liczby urządzeń elektrycznych, z których obecnie korzystamy. Wówczas wystarczy rozbudowanie istniejącej sieci przewodów elektrycznych. W niektórych, jeszcze starszych budynkach, jak np. wielu kamienicach w Krakowie, to jednak nie rozwiąże problemu, ponieważ stan instalacji nadaje się już tylko do wymiany.

Wiek instalacji elektrycznej
Niestety bardzo często decydujemy się na użytkowanie dopiero co kupionego na rynku wtórnym mieszkania bez wymiany jego instalacji. Wydaje nam się, że odświeżenie wyglądu ścian i ułożenie nowej posadzki to najważniejsze rzeczy, jakie trzeba zrobić. Niestety w ten sposób narażamy na nadmierne obciążenie. W wysłużonych kilkudziesięcioletnią pracą aluminiowych przewodach może łatwo dojść do ich przepalenia, awarii starego dwuobwodowego systemu, a w ostateczności pożaru. O tym, że instalacja jest stara i wymaga wymiany na nową, świadczą aluminiowe przewody tworzące sieć elektryczną, bezpieczniki topikowe oraz indywidualne uziemienia dla poszczególnych urządzeń.

Znalezienie właściwego fachowca
Dobrze funkcjonująca instalacja elektryczna wymaga wcześniejszego zaprojektowania oraz wykonania. W tym celu najlepiej znaleźć specjalistę – elektryka z uprawnieniami, jak np. http://elektrykwkrakowie.com.pl/. W interesujący nas zakres prac wchodzi wykonywanie instalacji minimum 1 kV, sporządzanie pomiarów odbiorczych oraz składanie dokumentów w zakładzie energetycznym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *