Pages Navigation Menu

Blog o wielotematyczny

Czym się kierować wybierając listwę zasilającą?

Sprzętu, który wymaga podłączenia do prądu jest w naszych domach coraz więcej. Co zrobić w sytuacji, gdy brakuje nam gniazdek? Warto wówczas pomyśleć o zakupie odpowiedniej listwy zasilającej, która nie tylko pozwoli na jednoczesne działanie wielu urządzeń, ale również zabezpieczy je przed skokami napięcia. Czym jednak kierować się wybierając listwę?

Na początek odpowiednie gniazdko
Podłączenie listwy zasilającej przepięciowej wymaga odpowiedniego gniazdka. Gniazdko musi posiadać uziemienie, które działa prawidłowo. Przed podłączeniem powinniśmy, zatem sprawdzić, czy kontakt wyposażony jest w bolec i jeśli zajdzie taka potrzeba, zakupić odpowiednie gniazdko. Szeroki asortyment gniazdek z uziemieniem znajdziemy w sklepie internetowym mateomarket.pl.

Jakie parametry listwy są ważne?
Pierwszą istotną kwestią jest wyposażenie listwy, w co najmniej jeden warystor. Jeżeli napięcie jest zbyt duże, warystor zareaguje odłączeniem urządzenia. Niestety, tanie listwy nie posiadają dobrej ochrony przepięciowej. Jedynym zabezpieczeniem są w nich bezpieczniki topikowe, które w wyniku zbyt dużego napięcia powodują przerwę w dopływie prądu. Warto, zatem zainwestować więcej i kupić listwę naprawdę dobrej jakości. Pięciogniazdowa listwa firmy Eaton to wydatek rzędu 650 złotych.

Bardziej szczegółowe parametry to dla laików elektrycznych „czarna magia”. Pojęcia takie, jak absorpcja energii, czas reakcji układu przeciwprzepięciowego, maksymalny prąd impulsu czy napięcie progowe mówią nam niewiele. W tej sytuacji lepiej poradzić się sprzedawcy, który zna się na rzeczy.

Sami możemy natomiast zdecydować o liczbie gniazd, kierując się oczywiście naszymi potrzebami. Najpopularniejsze listwy mają 5 gniazd. Jednak w asortymencie sklepów elektronicznych znajdziemy również listwy dwurzędowe. Wówczas mamy do dyspozycji podwojoną liczbę „wejść”.

Koniecznie zwróćmy uwagę na długość kabla. Listwa nie zawsze będzie znajdowała się tuż przy gniazdku. Niekiedy aranżacja pomieszczenia wymaga dłuższego przewodu. Zanim dokonamy zakupy, przeprowadźmy stosowne pomiary, aby nie okazało się, że kabel w listwie jest o dziesięć centymetrów za krótki.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Warystor
https://pl.wikipedia.org/wiki/Listwa_przeciwprzepięciowa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *