Pages Navigation Menu

Blog o wielotematyczny

Pierwsza wizyta u psychiatry – jak się do niej przygotować?

Wiele osób, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują pomocy psychiatrycznej, zwleka z umówieniem się na wizytę. Lęk przed psychiatrą bywa silniejszy niż potrzeba poradzenia sobie z problemami. Najczęściej jednak prędzej czy później wykonuje się ten pierwszy krok i umawia się na wizytę. Jak się do niej przygotować?

Wbrew różnego rodzaju obiegowym opiniom, wizyta u psychiatry nie różni się niczym od wizyty u jakiegokolwiek innego lekarza specjalisty. Polega przede wszystkim na rozmowie, w której pacjent opisuje lekarzowi wszystkie objawy i dolegliwości, które powodują u niego dyskomfort o skłoniły do wizyty. Kontakt z psychiatra może być dla niektórych osób źródłem silnego stresu, dlatego warto jeszcze przed wyjściem z domu przygotować się do rozmowy. Przede wszystkim, trzeba dokładnie przemyśleć, co chce się powiedzieć, aby nie przeoczyć żadnych ważnych kwestii. Psychiatra może pytać o przebyte w ciągu życia choroby czy przyjmowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy leki. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które denerwują się przed wizytą, jest zapisanie sobie w punktach na kartce tego wszystkiego, co chcą powiedzieć. Tuż po wejściu do gabinetu warto również po prostu powiedzieć lekarzowi, że jest to pierwsza wizyta – specjalista zadba wtedy o to, by pacjent czuł się komfortowo i nie denerwował.

Planując wizytę u psychiatry warto bardzo dobrze wybrać specjalistę. Tak, jak w przypadku innych specjalizacji, bywają lekarze z powołania i tacy, którzy niekoniecznie sprawdzają się w kontakcie z pacjentem. Dlatego też należy poświęcić nieco czasu na wybór właściwego gabinetu. Najlepiej jest kierować się opiniami pacjentów, którzy już korzystali z usług konkretnego specjalisty. Dobrych lekarzy psychiatrów znajdziesz między innymi w Psychodynamicznym Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowym, które świadczy swoje usługi w Warszawie, Lublinie oraz Rzeszowie. Szczegółową ofertę znajdziesz na stronie: http://www.pcts.com.pl/psychiatra

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *