Pages Navigation Menu

Blog o wielotematyczny

Leczenie uzależnień od substancji psychoaktywnych

Uzależnienie od substancji psychoaktywny to coraz większy problem, który występuje często u ludzi młodych. Środki dostępne bez recepty bywają bardzo szkodliwe, zawierają bowiem silnie uzależniające produkty, które mogą mieć bardzo poważne skutki uboczne.

Powszechny dostęp do leków.

A przecież lek przeciwbólowy może kupić osoba w każdym wieku. Tak samo różne leki na kaszel lub przeziębienie. A większość z nich zawiera substancje, które mogą uzależniać i to uzależniają silnie. Młode osoby, które chcą poczuć szum w głowie, a nie są jeszcze na tyle dorosłe, aby móc kupić alkohol, wybierają aptekę, ponieważ lek bez recepty farmaceuta sprzeda im bez problemu. Potem następuje zabawa, która może się bardzo źle skończyć.
Wiele mówi się również o dopalaczach, które z niektórych młodych osób zrobiły już roślinki. I te środki również przez jakiś czas były legalne.

Leczenie z uzależnienia nastolatka może być bardzo ciężkie, ponieważ są to osoby pełne złości i niechęci do autorytetów, co może być poważną przeszkodą w nawiązaniu obopólnej współpracy. A żeby terapia miała jakikolwiek sens, młody człowiek powinien w niej aktywnie uczestniczyć, to jednak wiąże się z chęcią wyzdrowienia, którą bardzo często trzeba w młodzieży wzbudzić.
Zbyt łatwy dostęp do szkodliwych substancji to powód tak wielu zachorowań, jednak także nieodpowiedzialność osób młodych jest bardzo dużym punktem zapalnym.

Gdy dojdzie do uzależnienia.

Nastolatkowie rzadko sami przed sobą przyznają się, że mają problem. Częściej zostaje to zauważone przez rodziców lub nauczycieli, którzy dostrzegają dziwne zachowanie, nieodpowiedni wygląd źrenic, w przypadku nadużywania substancji psychoaktywnych pojawiają się również problemy w szkole oraz zmieniają się relacje z bliskimi.
Ośrodek leczenia uzależnień mctu.pl w Krakowie to miejsce, które radzi sobie z osobami chorymi każdego dnia. Pracownicy zakładu wiedzą, jak trudne jest znalezienie dobrych, skutecznych rozwiązań. Jest to jednak możliwe. A im młodszy organizm, tym większa jest szansa na całkowite wyzdrowienie, trzeba jednak działać aktywnie i chcieć współpracować z terapeutą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *