Pages Navigation Menu

Blog o wielotematyczny

Skąd brać zdjęcia do sklepu www?

fotoJeśli zakłada się sklep internetowy, koniecznie pomyśleć trzeba również o pozyskaniu zdjęć do promowania poszczególnych produktów. Na podstronach sklepu to właśnie dobrej jakości zdjęcia są ważniejsze niż opis i w dużej mierze to im zawdzięcza się wzrost sprzedaży.

Zdjęcia produktów można robić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalistów, którzy specjalizują się w fotografii produktowej. Przygotowanie takich zdjęć to jednak zawsze dodatkowe koszty. Właśnie dlatego, dobrze jest się upewnić, czy we własnym sklepie www nie można wykorzystać zdjęć z sieci.

Zawiłe przepisy dotyczące praw autorskich

Chociaż na wielu stronach nie ma technicznych zabezpieczeń, a zdjęcia można dowolnie kopiować, to jednak nie oznacza to, że jest to zgodne z prawem. Prawem autorskim objęte są tak samo zdjęcia na stronach polskich i zagranicznych. Nie wystarczy na pewno skopiować zdjęcia i umieścić pod nim linku do źródła. Autor zdjęcia za wykorzystanie fotografii bez jego zgody może domagać się nie tylko usunięcia zdjęcia z naszej strony, ale również i odszkodowania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uzyskać od niego zgodę na wykorzystanie fotografii. Z właścicielem praw majątkowych do zdjęcia najlepiej jest porozumieć się drogą elektroniczną.

Zdjęcia udostępniane przez producenta

Prowadząc sprzedaż online, warto pamiętać, że wielu producentów udostępnia za darmo swoje materiały promocyjne. Można je znaleźć na stronie producenta i wykorzystać we własnym sklepie. Materiałów promocyjnych szukać można na stronach polskich i zagranicznych producentów i przy okazji trzeba zawsze dokładnie zapoznawać się z informacjami odnośnie wykorzystania zdjęć w konkretnych krajach.

Z rezerwą lepiej jest podejść do materiałów „dla prasy”. Zanim wykorzysta się je na potrzeby własnego sklepu www, warto się upewnić, czy jest do dozwolone.

Ostrożnie przy korzystaniu z serwisów udostępniających zdjęcia

Tanim sposobem na pozyskanie zdjęć jest też korzystanie z serwisów udostępniających zdjęcia. Korzystanie z olbrzymiej bazy jest niezwykle kuszące, ale pod pewnymi względami również jest ryzykowne. Nigdy nie ma gwarancji, że osoba, która udostępnia zdjęcia na serwisie jest jednocześnie właścicielem praw autorskich.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *