Pages Navigation Menu

Blog o wielotematyczny

O czym warto pamiętać, prowadząc sklep za granicą?

sklep-za-granicaProwadzenie sprzedaży za granicą to szansa na zwiększenie zysków, a przy okazji większy prestiż dla samego sklepu. Nic zatem dziwnego, że kwestią tą interesuje się coraz więcej właścicieli sklepów internetowych. Dobrze jest jednak wiedzieć, że decydując się na sprzedaż za granicę, trzeba spełnić kilka podstawowych kryteriów.

Sprzedaż na terenie UE i poza Unią

Przede wszystkim ważne jest, by być zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie korzystać z ulg. W Polsce przysługują one tym sprzedawcom, których obroty roczne nie przekraczają 150 tysięcy złotych. Dobrze jest też sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w poszczególnych krajach. W niektórych państwach Unii Europejskiej należy być także zarejestrowanym, a po przekroczeniu przepisowej kwoty płacić dodatkowy podatek. Limity można sprawdzić online na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Jeśli się ich nie przekroczy, sprzedaż można rozliczać w Polsce.

Na ulgę można natomiast liczyć przy sprzedaży towarów poza kraje Unii Europejskiej. Jeśli wysyłka spełnia wymagania eksportu, uzyskać można ulgę VAT 0%.

Produkty rozliczna na innych zasadach

Warto pamiętać, że niektóre produkty rozliczane są na innych zasadach. Ostrożność należy zachować przede wszystkim przy towarach objętych akcyzą. Jeśli więc zamierza się wysyłać za granicę papierosy czy alkohol, koniecznie zapoznać się trzeba z dodatkowymi przepisami na ten temat. Na zasadach szczególnych prowadzona jest także sprzedaż antyków, dzieł sztuki czy produktów używanych.

Towary rozliczane jako usługi elektroniczne

Dobrze jest wiedzieć, że sprzedaż za granicę wcale nie musi się wiązać z wysyłką drogą tradycyjną. Poza Polską sprzedawać można także gry komputerowe, e-booki, pliki muzyczne, które do kupującego wysyłane są drogą elektroniczną. Rozliczane są one nie jako towary, lecz usługi elektroniczne. Na terenie Unii Europejskiej obowiązują polskie stawki, poza Unią – stawki VAT za świadczenie usług elektronicznych obowiązujące w kraju nabywcy.

Prawa konsumenta

Koniecznie też pamiętać trzeba o prawach konsumenta. Absolutna podstawa to wystawienie faktury VAT oraz wydrukowanie paragonu. Kupującego należy też dokładnie poinformować o cenie produktu, możliwości odstąpienia od umowy i kosztach wysyłki.

Krakvet - internetowy sklep zoologiczny Zoofast.de zoofast.co.uk zoofast.at zoofast.be

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *