Pages Navigation Menu

Blog o wielotematyczny

Jak prowadzić sezonowy sklep internetowy

Jak prowadzić sezonowy sklep internetowySklepy internetowe kojarzymy jako dostępne praktycznie przez cały czas, ale to tylko jedno oblicze e-biznesu. W sieci funkcjonują również sklepy sezonowe, nie każdy towar ma bowiem szansę przynosić sprzedającemu zyski przez cały rok. Sektory rynku, w których popyt trwa tylko przez określony czas, można również wykorzystać, prowadząc sprzedaż internetową. Jednak żeby prowadzić tego rodzaju firmę, należy na początku dokładnie poznać związane z tym warunki.

Założenie firmy…

Jeśli sklep internetowy jest uzupełnieniem sprzedaży stacjonarnej, przedsiębiorca nie powinien mieć większych problemów z jego prowadzeniem i późniejszym rozliczeniem zysków. Stworzenie internetowego sklepu sezonowego od podstaw wymaga większego zaangażowana – przyszły sprzedający musi zadbać o dopełnienie podstawowych formalności, koniecznych przy zakładaniu każdego rodzaju biznesu. Fakt prowadzenia działalności tylko przez pewien okres w roku nie daje żadnej taryfy ulgowej i wymaga m.in. rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i ZUS.

…i zawieszenie działalności

Kiedy zyski maleją i wszystko wskazuje na to, że taki stan utrzyma się przez dłuższy czas przedsiębiorca powinien podjąć odpowiednie kroki. Możliwym wyjściem jest oczywiście likwidacja firmy – decyzja będzie jednak ostateczna i związana z koniecznością rozliczenia działalności. Drugą opcją jest zawieszenie e-biznesu, odbywa się ono na wniosek właściciela firmy, który składa odpowiedni wniosek do CEIDG. Od tego momentu nie jest już konieczne opłacanie comiesięcznych składek, co pozwala przetrwać okres, w którym nie osiągamy zysków. Aby wznowić działalność, wystarczy ponownie poinformować o tym fakcie CEIDG. Zawieszenie może trwać od 30 dni do 24 miesięcy pod warunkiem, że przedsiębiorca nie zatrudnia na stałe pracowników. Kiedy minie kolejny sezon, nic nie stoi na przeszkodzie, by zachowując wspomniane formalności, ponownie zawiesić działalność.

Dla wielu właścicieli sklepów internetowych takie rozwiązanie może okazać się najlepszym sposobem na prowadzenie biznesu i nie warto obawiać się niezbędnych formalności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *